19 січня наша Церква святкує Хрещення Господа нашого Ісуса Христа у річці Йордан. Ця Євангельська подія показує нам приклад праведності та побожності в лиці Йоана Хрестителя і зразок смиренності та лагідності в особі Ісуса Христа. Господь зануренням своїм очищує та освячує воду Йорданську та об'являє себе людям як Месія та Спаситель.

Три Особи Пресвятої Тройці являють себе світові через Хрещення Христове, де Отець із розкритих небес голосом засвідчує: "Це Син мій любий, якого я вподобав", а Дух Божий, який спустився, мов голуб, сходить на Нього. Мт 3, 16-17

Богоявлення над Йорданом літургійно пов’язане з Різдвом. Святкуючи ці обидві події, церковна традиція наголошує, що і воплочення, і хрещення Господнє є богоявленням (грецькою – теофанія). Згідно з текстом Великого Йорданського водосвяття, «у попереднім празнику ми бачили Тебе младенцем, а в теперішнім совершенним Тебе бачимо, явленого нашого Бога». У Різдві Бог-Слово «народився», а тепер «явився плоттю родові людському»; у Різдві «Сонце правди» зійшло, а тепер – «засяяло». Літургійна традиція Церкви називає свято Богоявлення також і Просвіченням. Стихири празника Богоявлення висвітлюють зв’язок між Різдвом і Йорданом: те, що звіщав ангел, звіщає тепер людям Хреститель; пролитою кров’ю немовлят став бездітним Вифлеєм – через освячені води хрещення став багатодітним Йордан; те, що зірка звістила у Вифлеємі мудрецям, тепер Сам Отець об’являє світові. (Катехизм УГКЦ, п. 198)

У четвер на свято Богоявлення на трьох святкових Літургіях здійснювали Чин Великого освячення води, де промовляли особливі молитви, прикликаючи Духа Святого: "Глас Господній над водами кличе, промовляючи; прийдіте, прийміть усі духа премудрости, духа розуму, духа страху Божого, явленого Христа. Днесь освячується істота вод і розділюється Йордан, і завертає струї своїх вод, бачивши Владику охрещуваного. Як чоловік прийшов єси на ріку, Христе царю, і хрещення раба прийняти спішиш, благий, з рук Предтечі, ради гріхів наших, чоловіколюбче". (тропарі із Чину Великого освячення води)

Після спільної молитви усі вірні та бажаючі могли взяти до своїх домівок освячену воду. По закінченню богослужінь, отці пригадали про відвідини домівок наших парафіян з Йорданським благословенням Отця і Глави УГКЦ блаженнішого Святослава та побажали усім вірним мирного і спокійного дня, злагоди в нашій державі та наших родинах.

Нехай сьогодні в час духовних і фізичних страждань українського народу, цей день Господнього Богоявлення буде для всієї нашої землі днем прозріння та духовного відкриття. Хай Хрещення Господнє принесе нам душевну втіху, оновлення в Дусі Святому. Всі сльози нехай будуть втерті, а всі страждаючі утішені. Христос хрещається. У річці Йордан!

Інформаційна служба парафії

hrkalen sp cugcc

logo tze logo rs logo ugcc logo ds